Dieta Dukana szkodliwa? Dukan w sądzie

O diecie białkowej Dukana słyszał już każdy. W ciągu krótkiego czasu stała się ona najpopularniejszą dietą ostatnich miesięcy. Czy jest ona zdrowa? I dlaczego jej twórca, francuski lekarz dr Pierre Dukan, trafił do sądu?

Podstawą planowanego przez Dukana jadłospisu jest białko, którym należy się żywić w większej niż dotychczas ilości. Wielkim plusem tej diety jest brak konieczności przeliczania kalorii czy stosowania wcześniej ustalonego menu. Ponadto dieta Dukana jest gwarancją braku efektu jo-jo. 

Sekretem planu żywieniowego doktora Dukana jest białko, czyli element budulcowy kości. Jeśli w organizmie znajduje się za dużo protein, muszą zostać one wydalone. Żeby tak się stało potrzebna jest bardzo wysoka energia (wyższa niż dostarczana z białka), którą ciało pobiera z tkanki tłuszczowej. Z tej metody odchudzania korzysta niemal 24 milionów ludzi na całym świecie.

Niestety dieta ta nie posiada samych zwolenników. Niedawno francuski dietetyk, Jean-Michel Cohen, określił serwowany przez Dukana jadłospis jako „niebezpieczną fantazję”. Sprawa trafiła do sądu i w lipcu 2011 roku została rozstrzygnięta. Proces wygrał Cohen, który przekonał sąd o niebezpieczeństwie stosowania diety Pierre`a Dukana.

Jego zdaniem za sprawą tej diety białkowej popada się w stan nierównowagi żywieniowej. Przypomina on, iż człowiek nie może jeść samego białka. Stwierdza także, że przez stosowanie wyłącznie proteinowego jadłospisu mocno niszczy się przewód pokarmowy. Prowadzi to do wzrostu poziomu cholesterolu, dolegliwości sercowo-naczyniowych, a nawet do raka piersi. Przez takie opinie wygłaszane m.in. na łamach „Newsweeka” dr Dukan domagał się od dr. Cohena zadośćuczynienia (w wysokości 15 tys. euro) z powodu zniesławienia i spadku sprzedaży jego książek na temat słynnej diety. Jednak sąd wydał wyrok na korzyść Cohena i kazał zapłacić Dukanowi 3 tys. euro za koszty procesowe. Jak podkreśla pełnomocnik dr. Cohena, jest on jednym z pierwszych, którzy zwracają uwagę na niebezpieczeństwo stosowania tej diety. 

Jakie są fakty w sprawie słynnej diety proteinowej? Według badań internetowych 80 % osób, które stosowały jedynie białkowy jadłospis, w przeciągu czterech lat wróciło do swojej pierwotnej wagi. Jedynie te diety, podczas których traci się na wadze od pół do kilograma tygodniowo są bezpieczne (jadłospis dr. Dukana zapewnia spadek kilku kilogramów w ciągu tygodnia). W początkowej fazie dostarczania organizmowi wyłącznie nasilającego metabolizm białka, następuje silny spadek wagi, spowodowany spalaniem tkanki tłuszczowej. Po jakimś czasie proces ten stabilizuje się i redukcja tłuszczu w organizmie zostaje wstrzymana. Brak węglowodanów prostych w tej diecie powoduje większą chęć na dozwolone w tym jadłospisie napoje wysoko-słodzone. Duża dawka cukrów prostych powoduje zachwianie poziomu glukozy we krwi oraz zaburzenia w wydzielaniu insuliny. Ponadto osoby stosujące tę dietę cierpią na deficyt minerałów i witamin pochodzących z warzyw i owoców (zakazanych w dwóch pierwszych fazach diety).

Dieta wysokobiałkowa proponowana przez dr. Dukana nie jest dietą racjonalną, ani w żaden sposób uzasadnioną medycznie. Należy ją stosować pod ścisłą kontrolą dietetyka bądź lekarza, gdyż może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.O autorze

Autor: Magdalena