Zadbaj o zdrowie z doktorem Hayem

Utrzymanie ciała w dobrej kondycji, nie zależy tylko i wyłącznie od aktywności fizycznej. Uprawanie sportu to jedno, odpowiednia dieta - to drugie. Jak należy się odżywiać, by zawsze tryskać energią?

Recepta jest prosta. Wystarczy kierować się zaleceniami doktora Haya. Wymyślona przez niego w latach 30. XX wieku dieta rozdzielna została skonstuowana w oparciu o wiedzę o procesach tawiennych zachodzących w organizmie. Doktor Hay, który chorował na nerki a drogą do ich wyleczenia była tylko odpowiednia dieta, podzielił produkty żywieniowe na grupy, które są trawione w odmienny sposób, dokładnie do ich strawienia wykorzystywane są inne enzymy.

Doktor Hay dostrzegł, że białka i węglowodany osobno zalegają w organizmie ok. 3-4 godzin. Spożyte jednak w jednym posiłku mogą trawić się nawet 10 godzin. Oznacza to, że organizm cały czas wykonuje ogromną robotę. Dodatkowo, przypomina ona nieco syzyfową pracę. Dlaczego? Każdego dnia zjadamy średnio od 3 do 5 posiłków. Wniosek jest taki, że pomiędzy nimi nie ma dziesięciu godzin przerwy. Zatem pokarm nigdy nie jest trawiony do końca, przez co gnije w żołądku, uwalniając niebezpieczne dla zdrowia toksyny. Dieta doktora Haya sprawia, że organizm szybko się oczyszcza i wchodzi na odpowiedni tryb pracy.

Jaka jest więc recepta doktora Haya? Polega ona na niełączeniu ze sobą niektórych grup produktów. Hay podzielił je na trzy kategorie.

  1. Białka (gotowane mięso i ryby, jajka, mleko, sery)
  2. Węglowodany (pieczywo, kasze, makarony, ziemniaki, banany, płatki śniadaniowe, muesli)
  3. Neutralne (twarogi, masło, jogury, kefiry, owoce, warzywa)

Zakazał łączenia ze sobą produktów zaliczanych do białek i węglowodanów. Jeśli zatem przyrządzamy posiłki powinny się one składać albo z samych białek lub węglowodanów, albo można łączyć je z produktami z grupy neutralnych. W ten sposób dieta nie prowadzi do niedoborów, zapewnia wszystkie potzrebne wartości odżywcze, ponieważ nie polega na wykluczeniach żywieniowych. Można jeść wszystko, ale w odpowiednich połączeniach. Powinno się dostarczać organizmowi 5 posiłków dzienne. Każdy z nich poprzedzony powinien być szkalnką wody lub ziołowej herbaty.O autorze

Autor: Beata