Josef Pilates opracowując na początku XX wieku zestaw ćwiczeń pragnął, aby stały się one swoistym treningiem dobrego samopoczucia. Połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych w prawie pięciuset ćwiczeniach jest chyba najbezpieczniejszą i najmniej obciążającą stawy i mięśnie formą ruchu.
Właśnie dzięki różnorodności, która ma na celu poprawienie elastyczności, równowagi i poznanie możliwości swojego ciała sprawia, że pilates zalecany jest ludziom w każdym przedziale wiekowym i o różnej sprawności fizycznej na początku treningów. Dzięki ćwiczeniom Pilatesa poprawia się nie tylko „ruchowość” całego organizmu, ale jak to bywa przy każdym regularnym wysiłku fizycznym poprawia się też samopoczucie, a dzięki temu człowiek łatwiej znosi sytuacje stresowe. Do tego rozciąganie mięśni i układu kostnego niweluje lub ogranicza ich ból.
Twórca do swojej metody opracował też 12 zasad, których rygorystyczne przestrzeganie sprawi, że efekty ćwiczeń pojawią się zdecydowanie szybciej. Pierwsza i chyba najważniejsza zasada/reguła sprawdzająca się w przypadku każdych ćwiczeń to: rozgrzewka. Ćwiczenia bez uprzedniego rozgrzania i rozciągnięcia mięśni mogą doprowadzić nawet do kalectwa. Pozostałe punkty mówią o: systematyczności, bez której na pewno nie będzie pożądanego efektu, odpowiednim oddychaniu podczas wysiłku, dzięki któremu odpowiednio dotleniają się wszystkie organy, co ma przełożenie na samopoczucie i lepsze funkcjonowanie całego organizmu, należy wykonywać ćwiczenia zgodnie z zaleceniami, trzymać się ustalonej ilości powtórzeń, ćwicząc trzeba się wyciszyć i robić układ w skupieniu (najlepiej przy cichej, uspokajającej muzyce). Same ćwiczenia to nic innego jak odpowiednie napinanie i rozluźniane określonych partii mięśni, skłony i wypady rąk, i nóg, ćwiczenia na równowagę, a wszystko połączone z kontrolowaniem swojego oddechu.
Jak widać ćwiczenia pilates nie są niczym skomplikowanym i odkrywczym. Poprawiają gibkość i samopoczucie ćwiczącego. Są dobrym uzupełnieniem treningu osób aktywnych jak i sposobem na pozostanie w pełnej sprawności ruchowej ludzi nielubiących wysiłku fizycznego i osób w podeszłym wieku. Sam twórca mimo wrodzonych kłopotów zdrowotnych ćwiczył do końca swoich dni, a umarł w wieku 84 lat.
Autor: Maja