Joga - ćwiczenia ciała i umysłu

Joga pochodzi z Indii i jest jedną z ortodoksyjnych praktyk religijnych. Polega na łączeniu ciała, duszy, umysłu i świadomości w jedno. Jest jedną z religii buddystycznej i hinduistycznej, wymagającej od swoich wyznawców zachowania zasad ascezy, etyki i skupienia.

W krajach kultury zachodniej joga to nic innego jak zestaw ćwiczeń fizycznych i koncentracyjnych mających na celu poprawę samopoczucia. Bardziej niż filozofia dla Europejczyka czy Amerykanina joga to zwykła gimnastyka, dopiero bardziej wprowadzeni w temat rozumieją, że to harmonia ciała i umysłu. Można powiedzieć, że joga jest jedną technik relaksacyjnych i polega na napinaniu, rozluźnianiu i rozciąganiu mięśni i szkieletu oraz przy tym na odpowiednim oddychaniu.

Tego typu „uprawianie” jogi ma bardzo korzystne skutki dla organizmu. Najważniejsze jest to, że osoba nawet o małej sprawności ruchowej znajdzie dla siebie kilka ćwiczeń, które będzie w stanie wykonywać. Po drugie niewymagany jest żaden sprzęt, a jedynie niekrępujące ruchów ubranie, najlepiej przylegające do ciała. Ćwiczenia wykonuje się w absolutnej ciszy i skupieniu bez zbędnego pośpiechu między kolejnymi pozycjami, co wpływa na wyciszenie i zmniejsza stres nagromadzony przez cały dzień. Ćwiczenia poprawiają też kondycję fizyczną, ludzie uprawiający jogę są lepiej rozciągnięci, co łagodzi lub niweluje bóle kręgosłupa i mięśni. Poprawia się też koordynacja ruchowa i dotlenienie organów i mięśni, przez co poprawia się ogólne samopoczucie człowieka. A co ważne dla większości pań joga ma wpływ na poprawę wyglądu sylwetki, wybrać jednak trzeba wtedy bardziej dynamiczne ćwiczenia.

Jogę należy ćwiczyć przynajmniej dwa razy w tygodniu, ale najlepiej robić to codziennie. Poświęcić na to trzeba przynajmniej 30 minut. Najprostsze z możliwych ćwiczeń to usiąść po turecku i po prostu się wyciszyć, bez włączonego radia czy telewizora, z pozoru bardzo proste, jednakże już po kilku minutach większość ludzi zaczyna się nudzić i nie potrafi się skupić na tym, by wsłuchać się w tą ciszę i siebie. Najlepiej pierwsze lekcje jogi odbywać pod okiem instruktora, ale jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, może kupić w każdej księgarni poradniki na ten temat, do których dołączane są płyty instruktażowe. Można też obejrzeć filmiki z ćwiczeniami na portalach internetowych.O autorze

Autor: Maja