Wraz z wzrastającym tempem życia, a co za tym idzie wszechobecnym stresem człowiek zaczyna szukać jakichś form wyciszenia i opanowania emocji. Często zwraca się do tego co już znane i sprawdzone w innej kulturze, a może nieco mniej znane w jego kręgu cywilizacyjnym.
To niewątpliwie źródła rosnącej popularności Qigong - starożytnej chińskiej techniki panowania nad ciałem i umysłem. Qigong (Qi - siła życiowa, Gong - mistrzowskie opanowanie czegoś) to zestaw ćwiczeń składający się z odpowiednich postaw, oddechów i skupienia umysłu. Techniki te (bowiem Qigong dzieli się na wiele odłamów takich jak na przykład Qigong Dzikiej Gęsi czy Qigong Lecącego Żurawia) mają nie tylko dopomóc w radzeniu sobie ze stresami dnia codziennego i wyciszeniu, ale nawet mieć namacalne skutki medyczne.
Wiele osób wierzy, że ćwiczenia te leczą z bólów głowy, problemów z układem oddechowym, bólami stawów czy mięśni. Trudno określić stopień prawdziwości takich twierdzeń, dość powiedzieć, że od 1989 roku Qigong jest oficjalnie stosowana w chińskich szpitalach jako wspomagająca terapia, a w 1996 roku została ona wpisana do Narodowego Planu Zdrowia Państwa Środka. Poza całościowymi systemami, które już przytoczyliśmy istnieją też indywidualnie dobierane zestawy ćwiczeń zależne od charakteru, temperamentu, rodzaju problemów i ewentualnych schorzeń danego człowieka. Zestawy te dobiera wykwalifikowany mistrz i tylko on powinien to robić. W przeciwnym wypadku może dość do negatywnych skutków, nie tylko fizycznych, ale i psychicznych tego typu praktyk (co jest opisywane w licznych publikacjach).
Qigong to jednak nie tylko leczenie schorzeń, ale też sposób na odreagowanie dnia, zebranie sił życiowych na nowy dzień czy rodzaj medytacji przydatny w treningu sztuk walki. Niewątpliwie wartość medyczna Qigong zawsze pozostanie dyskusyjna, jeżeli jednak szukamy czegoś co pomoże nam w radzeniu sobie ze stresem i wynikającymi z niego schorzeniami, może warto zwrócić się w kierunku tej starożytnej chińskiej praktyce.
Autor: Krzysztof