Aerobox

Dbanie o sylwetkę to wymóg współczesnych trendów. Zwłaszcza kobiety starają się utrzymać ciało w jak najlepszej formie. Jednym z najnowszych sposobów na płaski brzuch i zgrabne nogi jest aerobox.

Ta forma ćwiczeń powstała w wyniku popularności różnych sztuk walki, bo aerobox to nic innego, jak połączenie elementów wschodnich sztuk walki oraz fitnessu (aerobicu). Pomysłodawcą treningu, zwanego tae-bo, będącego połączeniem kilku sztuk walki jest Billy Blanks, mistrz świata w karate. Ten rodzaj ćwiczeń szybko zyskał popularność wśród Amerykanów. W Europie funkcjonuje pod innym nazwami z racji zastrzeżenia nazwy tae-bo.

Trening ten oparty jest na zasadach obowiązujących m.in. w karate, boksie, kickboxingu i fitnessie. Dzięki temu daje szansę na niezwykle wszechstronny, a tym samym również odpowiedni dla niemal każdego, zestaw ćwiczeń fizycznych, chociaż bardzo intensywny. Aerobox pozwala utrzymać kondycję, rozwija siłę mięśni, szybkość, równowagę oraz koordynację ruchową. Zgodnie z ideą sztuk walki, wymaga dużej koncentracji i zaangażowania.

Jak każdy trening, bez względu czy ćwiczmy boks czy areobic, należy zacząć od rozgrzewki. W aeroboxie ta część powinna trwać około 15 minut, gdzie wiodące są ćwiczenia aerobicowe, wzbogacane stopniowo o elementy sztuki walki i ćwiczenia rozciągające. Dzięki rozgrzewce mięśnie będą odpowiednio rozciągnięte i przygotowane do intensywniejszej pracy, co zminimalizuje groźbę kontuzji. Część główna treningu składa się ćwiczenia wyprowadzania kopnięć i uderzeń (np. roundhouse kick, low kick, hook kick). Na koniec należy wykonać stretching (ćwiczenia rozluźniająco-rozciągające), co dodatkowo podniesie efektywność treningu.

Systematyczność w treningach oraz sumienne wykonywanie wszystkich ćwiczeń, pozwala już w kilka tygodni wyrzeźbić sylwetkę. Znacząco poprawi się również koordynacja ruchowa oraz ogólna wydolność organizmu. W trakcie 15-minutowego treningu można spalić nawet 170 kcal.O autorze

Autor: Aneta