ERROR: Data too long for column 'active_user_agent' at row 1
---
REPLACE INTO ams_active SET active_id = 1, active_time = 1714112759, active_ip = '18.216.121.55', active_user_agent = 'Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)', active_session = '6lcrmehhn0jluq80lr1jmkrka2'
---
Fitness Zdrowie Uroda | darmowe artykuły do przedruku

Callanetics - intensywne ćwiczenia wyszczuplające

Callanetics - to zestaw ćwiczeń ułożonych przez Amerykankę Callan Pinckney, który ma za zadanie ujędrnić ciało i wzmocnić sprawność fizyczną organizmu. Jest połączeniem ćwiczeń baletowych i jogi, które pani Pinckney skomponowała z myślą o swoim zdeformowanym kręgosłupie oraz chorych nogach.

Callanetics nadaje się do samodzielnego wykonywania w domu, ale tylko pod warunkiem ścisłego przestrzegania założeń metodyczno-programowych oraz po konsultacji z profesjonalnym trenerem. Szczyt popularności osiągnął w latach 90-tych i wbrew powszechnym opiniom nie jest przeznaczony tylko dla kobiet.

Składają się na niego ćwiczenia ujędrniające i wyszczuplające ramiona; modelujące brzuch, talię oraz pośladki; wzmacniające mięśnie – głównie pleców, a także nóg. Są intensywne i wymagają dobrej kondycji fizycznej, ale systematyczność ich wykonywania pozwala wysmuklić sylwetkę oraz uwidocznić mięśnie. Trening składa się z krótkich, lecz dynamicznych ruchów, wielokrotnie powtarzanych (np. 100 razy). Ćwiczenia wykonujemy 2-3 razy w tygodniu. Standardowo powinny one trwać ok. 60 minut.

Jest to pierwszy etap wykonywania callaneticsu, poświęcony głównie zrzuceniu zbędnych kilogramów. Potem przechodzimy do godziny ćwiczeń tygodniowo, zaś na końcu ograniczamy się do 15 minut treningu dziennie. Callanetics wymaga dużo samozaparcia, czasu oraz konsekwencji. Jego efekty możemy zaobserwować w przeciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia ćwiczeń. Ramiona stają się wyrzeźbione, nogi wysmuklone, pośladki podniesione, zaś brzuch bardziej płaski. Jedna godzina ćwiczeń callanetics daje te same efekty co kilka godzin klasycznej gimnastyki lub 20 godzin aerobicu. W Polsce jedną z największych zwolenniczek callaneticsu jest Mariola Bojarska-Ferenc, znana propagatorka ćwiczeń fitness oraz zbilansowanej diety.

Przy wykonywaniu callaneticsu trzeba pamiętać o:



O autorze

Autor: MagdaLena