Stretching - ćwiczenia rozciągające mięśnie

Stretching jest znany każdemu, kto choć raz pojawił się na lekcji w-f w szkole. Lekcja musiała się rozpocząć od rozgrzewki i stretchingu, czyli rozciągnięcia mięśni.

Takie ćwiczenia są potrzebne po to, by przygotować mięśnie, szkielet i układ oddechowy przed czekającym go wysiłkiem. Żaden sportowiec nie rozpocznie swojego treningu bez rozgrzewki, która ma go po prostu ochronić przed kontuzjami i skurczami mięśni. Stretching wykonuje się też po wysiłku fizycznym, ma to na celu uspokojenie ciśnienia krwi i powoduje rozluźnienie napiętych podczas ćwiczeń mięśni.

Stretching to także zestaw ćwiczeń nie tylko dla zawodowców, ale dla wszystkich, którym zależy na sprawności fizycznej. Nie trzeba uprawiać żadnego sportu, a jedynie wystarczy przez choćby piętnaście minut dziennie porozciągać się i ponapinać mięśnie, by sprawność i koordynacja ruchowa były zdecydowanie lepsza.Szczególnie tę formę ruchu powinny preferować osoby starsze lub z problemami kardiologicznymi, które nie mogą się forsować. W gabinetach rehabilitacyjnych stretching jest podstawą terapii.

Zabierając się do rozciągania mięśni w pierwszej kolejności musimy je rozgrzać, podobnie jak stawy i ścięgna. Wystarczy do tego zwykły marsz, jeśli nie ma się warunków, róbmy to w miejscu. Stopniowo należy dodawać wymachy rąk i nóg, można też robić tzw. kółka wszystkimi stawami. Każde ćwiczenie należy powtarzać kilkukrotnie, najlepiej do poczucia ciepła w każdej części ciała, dopiero wtedy można zacząć właściwy stretching. Mięśnie należy rozciągać przez około pięć sekund, z każdym razem starać się należy, by było to mocniejsze, ale na tyle, by nie sprawiało nam paraliżującego bólu, który zniechęca do dalszych ćwiczeń.

Pierwsze ćwiczenia powinny skupić się na górnych partiach ciała, czyli na rękach i klatce piersiowej. W tym celu można wykorzystać dowolną ścianę w domu, drzwi lub futrynę. Stajemy w lekkim rozkroku i opierając się wyprostowanymi rękoma na powierzchni robimy coś w rodzaju pompek. W drugim ćwiczeniu stajemy tyłem do ściany, opieramy na niej dłonie i robimy niewielkie przysiady. Kolejne ćwiczenie polega na podniesieniu jednej z rąk nad głowę, należy ją zgiąć, a drugą trzymaną za głową próbujemy rozciągać tę zgiętą trzymając za łokieć i kierujemy ją w stronę głowy. Mięśnie ud (dwugłowe i czworogłowe) i grzbietu rozciągniemy poprzez skłony. Wystarczy próbować podczas schylania się dotknąć dłońmi podłoża. Podobne ćwiczenie wykonujemy w pozycji siedzącej, próbujemy głową dotknąć kolan, a dłońmi złapać za kostki.

Kolejny etap rozgrzewki ud to przyciąganie pięty do pośladków poprzez zgięcie nogi w kolanie. Aby rozgrzać łydki należy wykonywać ćwiczenia imitujące chodzenie po schodach. Aby prawidłowo wykonywać takie ćwiczenia najlepiej początkowo zapisać się do jakiegoś klubu fitness na kilka lekcji instruktarzowych. Korzyści wynikające z tej formy ruchu są niepodważalne. Dzięki stretchingowi poprawia się kondycja fizyczna, mięśnie są mocniejsze, rozciągnięte i ukrwione, podobnie jest ze stawami, którym poprawia się zakres ruchowości i wzmacniają się ścięgna. Poprawia się koordynacja ruchowa i sylwetka.



O autorze

Autor: Maja