Co jeść przed treningiem?

Do każdego wysiłku fizycznego organizm potrzebuje energii. Ta jednak powinna być dostarczana organizmowi rozsądnie, by sprzyjała procesowi spalania kalorii.

Dlatego to, co jemy, przed każdym terningiem ma tak duże znaczenie. Jak więc dobrze się odżywiać i ćwiczyć efektywnie?

Zwracaj uwagę na indeks glikemiczny tego, co spożywasz przed ćwiczeniami. Zbyt wysoka ilość glukozy powoduje, że natychmiast poziom cukru gwałtownie wzrasta. Tym samym zaburzona zostaje gospodarka cukrowa w organizmie. Na wzrost cukru odpowiada trzustka, która zwiększa automatycznie produkcję insuliny. A zbyt duża ilość insuliny działa na wytrącenie zbyt dużej ilosci glukozy.

W efekcie zamiast spalania kalorii organizm odkłada tłuszcz. Co więcej spożycie wysokoglikemicznego posiłku nie zaspokaja głodu, po chwili znów mamy ochotę sięgnąć po jedzenie.


Korzyścią z jedzenia potraw o niskim indeksie glikemicznym jest to, że cukier uwalniany jest powoli. To sprawia, że organizm ma stałe pokłady energii. Tym samym efektywniej spala kalorie. Badania pokazują, że rosądek przy jedzeniu popłaca. Osoby, które dostarczały niejsze ilości glukozy były w stanie spalić nawet dwa razy więcej kalorii, niż te, których jedzenie miało wyższy indeks glikemiczny.O autorze

Autor: Dominika