Pilates - odprężające ćwiczenia gimnastyczne

Pilates to ćwiczenia fizyczne, których twórcą był niemiecki sportowiec Joseph Pilates, który mimo wątłego zdrowia został czynnym sportowcem, a w czasach wojennych był rehabilitantem osób niesprawnych ruchowo. W ten sposób nabierał doświadczenia dotyczącego możliwości ludzkiego organizmu.

Pierwsze sale gimnastyczne powstały już w latach dwudziestych w USA, gdzie Pilates przeniósł się po wojnie. Przez lata opracowano 500 różnego rodzaju ćwiczeń, a zważając, że układane one były dla każdej grupy wiekowej i także wymyślone pod kątem osób niepełnosprawnych, pilates jest metodą bardzo bezpieczną dla wszystkich ćwiczących. Głównym założeniem twórcy było usprawnienie każdej osoby i poprawienie jej komfortu życia, poprawienie stabilności kręgosłupa i ruchowości stawów. Co ważne wysiłek, jaki wkłada się w wykonywanie tych ćwiczeń ma na celu również poprawę stanu psychicznego. Podczas ćwiczeń wytwarzają się pozytywne emocje, które przekładają się na lepsze samopoczucie i samoocenę, która z kolei ma wpływ na podejście do życia i codziennych obowiązków.

Nie trzeba chyba wspominać, że wysiłek fizyczny, jaki generują te ćwiczenia ma wpływ na sylwetkę i pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Do tego pilates uczy prawidłowego oddychania i rozluźniania napiętych partii mięśni całego ciała. Z upływem lat od wprowadzenia tej metody pojawiły się różnego rodzaju sprzęty do ćwiczeń wspomagające tę metodę, ale twórca zalecał ćwiczenie bez użycia jakichkolwiek wspomagaczy. Największy bum ta metoda przeżywała chyba w latach osiemdziesiątych w USA, gdzie w każdym klubie fitness prowadzono zajęcia pilates, potem wyparła je moda na jogę i taniec, a zwłaszcza balet.

Laikom pilates najkrócej można opisać, jako ćwiczenia gimnastyczne, a nie aerobic, do którego potrzebna jest siła i wytrzymałość. Stworzono dwanaście złotych reguł dla ćwiczących metodą Josepha Pilatesa, a mianowicie:

 1. zawsze trzeba ćwiczenia zaczynać od rozgrzewki,
 2. nie wolno ćwiczeń wykonywać w pośpiechu,
 3. należy wsłuchać się we własny oddech i ćwiczyć według jego rytmu,
 4. należy cały wysiłek wkładać w wydech,
 5. należy kontrolować swoją postawę,
 6. w ćwiczeniach liczy się jakość, a nie ilość,
 7. należy w czasie ćwiczeń być bardzo skoncentrowanym,
 8. ważna jest regularność,
 9. wytrwałość prowadzi do efektów,
 10. mięśnie brzucha należy rozwijać powoli,
 11. ruch ramion zaczynaj od mięśni najszerszych grzbietu i czworobocznych, a nie od samych ramion,
 12. w pilatesie najważniejszą rolę odgrywa umysł, który ma kontrolować mięśnie i ich pracę.


O autorze

Autor: Maja