Fitness Zdrowie Uroda | darmowe artykuły do przedruku

Witaj Guest

Szukaj:

Zumba - siła fitness i tańca

Zobacz PDF | Wyświetl widoki
według: Admin
Razem odsłon: 2005
Word Count: 408
Data: Thu, 24 Feb 2011 Time: 8:22 AM

Zumba jest to aerobic składający się z połączenia kilku latynoskich i innych tańców. W jego skład wchodzą elementy inspirowane sambą, cha-chą, hip- hopem, tańcem brzucha, salsą, mambo, flamenco, tangiem.

Układ fitness zumby wymyśliła w 1990 roku kolumbijska choreografka i tancerka Alberto "Beto" Perez. Przede wszystkim w czasie ćwiczenia zumby chodzi o to, by dobrze się bawić w rytm muzyki. W czasie jednej sesji zajęciowej ćwiczy się do różnego rodzaju muzyki tak, by obciążać różne partie ciała, zrobić tzw. wysiłek kardio, porozciągać się i rzeźbić sylwetkę.

W tej chwili można już wyróżnić kilka rodzajów treningu zumba przeznaczonego dla różnych grup wiekowych, dostosowanych do ich możliwości fizycznych i wydolnościowych. Najpopularniejsza jest ta odmiana klasyczna łącząca w sobie tańce Latino, przeznaczona dla ludzi młodych i w średnim wieku.

Zumbatonic to propozycja dla dzieci w przedziale wiekowym 4- 12 lat. W jej skład wchodzą głównie style takich tańców jak hip- hop, pop i reegaeton. Celem tych układów jest wypracowanie w młodych ludziach poczucia rytmu, koordynacji ruchów, poprawienia sylwetki i kondycji fizycznej, a także nauczenia ich dyscypliny i pracy w zespole.

Zumba Toning- Klasa to z kolei czysty przykład treningu siłowego nastawianego na chudnięcie i spalanie kalorii. Aqua Zumba jak nazwa wskazuje odbywa się w wodzie. Można się na nią zapisać po ukończeniu 14 lat i jej zajęcia przypominają aerobic wodny. Jest jeszcze Zumba przeznaczona dla seniorów. Zumbę Gold stworzono, dlatego, że rynek fitness zamknięty jest raczej na osoby starsze, które są przecież najliczniejszą grupą społeczną na świecie. W tych zajęciach bardziej chodzi o to, by ich uczestnicy wyszli po prostu z domu i dobrze się bawili w swoim towarzystwie. Przemysł Zumba przez dwadzieścia lat bycia na rynku bardzo się rozrósł. Można zapisać się na nią w coraz większej ilości klubów fitness i siłowniach. Na jej podstawie stworzono też gry na PlayStation i Kinect.

O autorze

Autor: Majka


Ocena: Jeszcze nieoceniony