Fitness Zdrowie Uroda | darmowe artykuły do przedruku

Witaj Guest

Szukaj:

Trenuj mądrze, nie przegrzewaj się

Zobacz PDF | Wyświetl widoki
według: Admin
Razem odsłon: 12196
Word Count: 351
Data: Tue, 26 Jun 2012 Time: 2:56 PM

Masz przeświadczenie, że im więcej potów wylejesz z siebie podczas treningów, tym bardziej schudniesz. Idąc tym tropem, jogging uprawiasz w trzech bluzach, a na siłowni zakładasz dodatkowy pas? To błąd. Zamiast sobie pomagać, działasz na swoją niekorzyść i narażasz swoje zdrowie.

Wiesz, że wychłodzenie organizmu może być tragiczne w skutkach? To dlaczego uważasz, że inaczej jest w przypadku przegrzania? To równie niebezieczny objaw, dlatego należy robić wszystko, by do niego nie doprowadzić. Trudno o to jednak, kiedy wybierając się ćwiczyć ubierzesz się zbyt grubo. Wówczas nie tylko utrudniasz zadanie swojej aktywności, ale także wystawiasz organizm na dużą próbę.

Przegrzany organizm w trakcie wysiłku musi wykonywać ogromną pracę. Funkcje schładzania organizmu są ograniczone. Serce zaczyna wariować, bo tętno znacznie wzrasta, mogą zacząć się kłopoty z oddychaniem, pojawić się wymioty i zawroty głowy. Wytworzona sztucznie zbyt duża temperatura prowadzi do odwodnienia i hipertermii.

Takie objawy organizmu w żaden sposób nie pomagają w walce o zgrabną sylwetkę. Wręcz przeciwnie - mogą nawet ją zniweczyć. Wiadomo przecież, że w takich okolicznościach ciało staje się słabe i mało wydajne. Wydolność spada i nie ma mowy o efektywnym wykonywaniu ćwiczeń.

Jak ćwiczyć skutecznie?

Po pierwsze kieruj się rozsądkiem. Ubieraj się normalnie, najlepiej w ubrania z bawełny. Przewiewne i wchłaniające pot, bo ten pojawi się nawet, jeśli zaczniesz trening w chłodnym pomieszczeniu. Zawsze dbaj o to, by dostarczać organizmowi dużo wody, by nie doprowadzić do odwodnienia. Kontroluj swoje ciało i jeśli tylko, coś wywoła twój niepokój - nie lekceważ tego. Mroczki przed oczami lub brak tchu to znak, że czas przystopować, zwolnić i odpocząć.

O autorze

Autor: Dominika


Ocena: 5.0